V této rubrice najdeš fotografie, plánky a popis modelů které jsou zatím pouze v našich hlavách.

***********************************************

Nová dílna

   Možná to sem nepatří, ale pár obrázků z výstavby nové dílny nikomu neublíží. 

   Protože naše sešlost přišla koncem roku o dílnu v Rudné, rozhodl jsem se postavit dílnu novou a vlastní, aby nedošlo na "stará kolena" zase k nějakým nepříjemným překvapením. Dílnu stavím na chalupě nedaleko Prahy a stavím tak rychle, jak to finanční podmínky dovolují. Termín dokončení zatím nevidím, ale protože to stavím v podstatě sám tak se snažím jak nejlépe to jde. Na nějaký čas musím bohužel modelařinu vyměnit za zedničinu, ale jinak to prostě nejde, volný čas mám jen jeden.

!!!  H O T O V O  !!!

Dílna

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

*********************************************

C - 160 Transall

 

   S kamarádem jsem vyměnil rozestavěnou stavebnici P-38 Lighting (EPO) za již zalétaný model  C-160 Transall (EPP).  Já už jsem neměl sílu dostavět P-38ku a jeho už nebavilo létat s "hodným" modelem a tak snad budeme spokojni oba. Jak už u mě bývá zvykem, tak si model upravím k "obrazu" svému a to nejen po stránce vybavení ale i co do kamufláže.

 
      

*********************************************

Bücker Bü 181 " Bestmann"

   Začala práce na výkresové části pro stavbau modelu Bücker Bü 181. Předlohou je Německý cvičný letoun z roku 1939. Model bude stavěn jako "vlečná" pro vlekání velkých modelů větroňů. Bude poháněn čtyřtaktním motorem a bude mít rozpětí 4,5 m. Skutečný letoun byl kromě Německa vyráběn i v dalších zemích a to i v Československu. Po válce nesl jméno Zlín Z -181, 281 nebo 381 a to na základě zastavěného druhu motoru.

Stavba tohoto modelu byla již dokončena

Fotografie ze stavby modelu v rubrice Co je.

********************************************

PZL P-11c

   Rozhodl jsem se vyzkoušet i zahraniční výrobce stavebnic z EPP.  Pořídil jsem částečně z nostalgie /před mnoha lety první kit/a částečně ze zvědavosti polskou stavebnici předválečné stíhačky PZL P-11c. Zvolil jsem toto malé provedení /800 mm/ protože to hodlám stavět na stole u počítače na kterém kreslím plán pro stavbu níže uvedeného "Bestmanna". Když už budu mít kreslení dost, tak si budu stavět. Uvidím jestli kvalita a potom i letové vlastnosti budou srovnatelné s českou výrobou stavebnic z EPP.

Model je již dokončen. 

Více v rubrice Co je.

Více fotografií v Archivu.

***********************************************

F - 4  Phantom II

   Začalo se pracovat na dalším malém modelu.  Jedná se o stíhací legendu "proudového věku" a to o F - 4 Phantom II. Model bude mít rozpětí cca 750 mm, bude poháněn tlačným, střídavým el. motorem a budou ovládány všechny základní funkce mikroservy s kovovým převodem. Použitý materiál bude deskové EPP o tl. 6, 8, a 10 mm. Model bude proveden v kamufláži "MIG killers" z roku 1972, NAVY, VF 161 z letadlové lodi USS Midway.

 

Model je již dokončen a čeká na zálet.

Více v rubrice Co je.

Více fotografií v Archivu.

************************************************

Junkers JU - EF 112

   Dalším z "tajných projektů luftwaffe" bude stavba malého modelu (rozpětí cca 1400 mm) ve skutečnosti nerealizovaného stíhače tanků JU-EF 112.

   Model bude "vysochán" z extrudovaného polystyrenu, balzy a dalších běžných modelářských materiálů.  Důvodem ke stavbě je jeho "neokoukanost" a možnost použití tří druhů pohonů - motor tažný, tlačný i tandemový. 

 

Více na www.aircraft-model.webnode.cz/projekty/co-je/junkers-ef-112

 

*************************************************

Focke Wulf  P - 1

   Protože nikdo z nás nemá žádnou zkušenost s modelem poháněným dmychadlem EDF, někdo musí u nás být první a proto se pustím do stavby modelu FW P-1. Jedná se prý o "tajný projekt", který nebyl nikdy realizován a tak ho zrealizujeme alespoň jako model. Předlohou je pár obrázků nalezených na internetu, které mě zaujaly.

   Model bude mít rozpětí i délku 1200 mm bude "vysochán" z extruďáku a bude poháněn dmychadlem o průmeru 68 mm. Už se pozvolna rodí v počítači žebra trupu, křídel a další tvary.

 

     

 Model je již dokončen a čeká na zálet.

Více v rubrice RC modely - Co je.

Více fotografií v Archivu.

****************************************************

Blohm und Voss BV 40

    V jendé "šílené" hlavě se zrodil krásný nápad, postavit něco, co tu ještě nebylo a to je

"stíhací větroň".

          

    V roce 1944 se touto myšlenkou začala zabývat německá firma Blohm und Voss. Záměrem bylo vytvořit levnou, jednoduchou létající zbraň, která by byla schopná, alespoň částečně, zastavit spojenecké nálety. Jednalo se o bezmotorový kluzák, který byl vybaven dvěma 30 mm kanony MK 108. Kluzák se měl vyvlekat nad svaz bombardérů a z převýšení, v ostrém úhlu, se měl spustit na přilétající nepřátelská letadla. Pilot "stíhacího větroně" měl pouze jednu možnost zaměřit zbraně a vypálit. Tato nevýhoda měla být eliminována množstvím těchto "stíhacích větroňů". Jedinou obranou, kromě pancéřované kabiny, byla jeho rychlost, která dosahovala až 900 km/h. Větroň startoval z odhazovacího podvozku a přistával na vysouvací lyžinu. Bylo objednáno 200 ks těchto "stíhačů", ale realizováno bylo pouze 7 ks a vývoj byl zrušen.

   Odvaha německých konstruktérů nám nedala spát a tak se v našem počítači rodí model v provedení cca 1 : 2, to znamená, že rozpětí modelu bude téměř 4000 mm.

   V našem počítači už se zrodilo mnoho plánů, které nakonec nebyly realizovány ale tento je tak šílený, že by to mohlo vyjít!

Na modelu se již začalo pracovat.

***************************************************

Douglas  Skyraider

Náš "houboletař" má v úmyslu pustit se do stavby hned dvou modelů Douglas Skyraider z EPP materiálu o rozpětí 1200 mm, který hodlá vyrábět firma VL-model.

První kousek je už na světě a fotografie najdeš v našem archivu

nebo v rubrice  RC modely - Co bylo

**************************************************

North American P 51D Mustang

Máme v úmyslu postavit tuto nejprofláklejší stíhačku ll. světové války.

  

   Bude se jednat o model s rozpětím křídel 2300 mm.  Model bude mít laminátový trup, křídla a výškovka budou vyříznuty z polystyrenu a  potažené balzou. Dále bude mít maketový zatahovací podvozek včetně ostruhového kola. Kabina bude maketově vybavena. Ovládány budou všechny základní prvky to znamená křidélka, klapky, směrovka, výškovka, podvozek, motor a možná i nějaký ten podvěs. Model bude osazen dvoutaktním motorem o objemu 80 ccm.

 ****************************************************

Jalopaplane

   Jednoho krásného dne někdo z naší sešlosti objevil v časopise pár fotek tohoto modelu a okamžitě se mu zalíbil. Slovo dalo slovo a tak jsme začali po internetu hledat bližší informace. Nakonec to dopadlo tak že se celý model s rozpětím 3000 mm začal kreslit v počítači a dokonce se začal připravovat i na plotr. Mezi tím se však prodal motor, který byl pro tento model připravený a tak Jalopaplane stále čeká na realizaci !